Su nasıl arıtılabilinir


SU NASIL ARITILABİLİR

Merhaba Saygı değer sumakinesi.com kullanıcıları bu gün suyun nasıl arıtıla bildiği konusunda sizler le bilgimizi ve tecrübelerimizi paylaşmak istedik.

Su molekül olarak H2O4 dediğimi hidrojen 1 oksijen den oluşur bu birleşim ile beraber su meydana gelir. Su arıtma yapıla bilmesi için suyun içerisinde bulunan diğer yabancı maddelerden ayrıştırılmasına su arıtma denir.

Günümüz teknolojisinin el verdiği düzeyde su arıtmak için bir çok yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları hali hazırda kullandığımız su yun içerisinde bulunan yabancı maddelerden daha ufak gözenekten geçirilerek yapılan arıtmalar vardır bunlara filtre yöntemi denmektedir.


İkin olarak etken madde kullanımıdır. Su arıtma yapılmasında kullanılan bir başka su arıtma yöntemi ise etkin madde kullanımıdır. Su içerisinde bulunan yabancı maddelere göre suyun etken madde ile çarpıştırılmasına denir. ÖRN: Su içerisinde bulunan kireç madde si için gerekli etken madde reçinedir. Bu reçine içerisinde villa ve benzeri yerlerde çok kullanılmaktadır. Bu sistemin kullanışlı ve yaygın olma sebebi ise reçine etken maddesi su dan bulunan kireci üzerine alarak su artıma yapmasıdır. Ekonomik olma sebebi ise reçine etken maddesinin tuzlu su ile yıkandığı zaman reçine içerisine aldığı kireci bırakmaktadır bu sayede uzun ömürlü ve popüler bir su arıtma yöntemidir.

Karbon filtreler de su arıtma da kullanılan etken madde dir. Karbon günümüz teknolojisinde yüzlerce alanda kullanıldığı gibi su arıtma sektöründe de su arıtılmasında kullanılmaktadır. Etkin olduğunu özelliklerden bir tanesi su eriyik halde bulunan kötü koku tat ve gazları bünyesine çekmesidir.  Karbon filtre reçine gibi su arıtma sektöründe hayli fazla kullanılmasına rağmen reçine sistemi gibi bir geri dönüşümü mümkün değildir. Bun sebeplerden kaynaklı su arıtma da kullanılan karbon filtreler kullan at olarak kullanılmaktadır. 


Bu kategoride ürün bulunamadı.